Глобалната пандемия Covid-19 доведе до затваряне на съдилища по целия свят, което доведе до натрупване на нерешени дела. Това накара много правителства и съдебни органи по света активно да насърчават страните по спорове да участват в медиация за уреждане на споровете си, вместо да се обръщат към съда. В резултат на това се наблюдава по-голямо навлизане на медиацията и тя става все по-популярна като форма на високоефективно алтернативно разрешаване на спорове.
Медиацията е една от най-популярните форми за алтернативно разрешаване на спорове. Това е гъвкав, поверителен и без предразсъдъци консенсусен процес, при който страните по спора назначават неутрално лице (медиатор), за да улесни преговорите между тях с оглед постигане на споразумение. В много случаи медиацията ще бъде по-бърза и по-евтина форма за разрешаване на спорове от съдебното производство. То има предимството, че страните могат да разрешат спора си по начин, който сметнат за подходящ, вместо да се ограничават до облекчението, което съдът може да нареди. Може също така да помогне на страните да запазят текущи търговски отношения – нещо, което е особено важно при дългосрочни договорни ситуации.
В повечето юрисдикции споразумението за споразумение, произтичащо от медиация, се счита за договор и подлежи на изпълнение като такъв. Въпреки това през 2019 г. Конвенцията на ООН за международни споразумения за споразумения в резултат на медиация, известна още като Сингапурската конвенция за медиация, беше отворена за подписване. Съгласно Конвенцията страните могат да се обърнат директно към съдилищата на държави, които са ратифицирали Конвенцията, за налагане на споразумения за уреждане на спора в резултат на медиация там, без да е необходимо да започват ново производство. Поддръжниците на Конвенцията се надяват, че това ще направи споразуменията за медиация по-лесни за прилагане, укрепвайки позицията на медиацията като ефективна и привлекателна форма за алтернативно разрешаване на спорове.
Медиацията може да се проведе по какъвто и да е начин, избран от страните, включително екран на живо или телефонна конференция. По време на блокиране, причинено от Covid-19, когато по-традиционните форми на разрешаване на спорове бяха по-малко достъпни, медиацията предостави привлекателна и жизнеспособна алтернатива.
Този сравнителен преглед предоставя въведение в медиацията в нашата мрежа от 19 държави по целия свят.
Прочетете нашия преглед на търговското посредничество.
Добре дошли в нашия интерактивен преглед на подхода към медиацията в 19 юрисдикции по целия свят!
Медиацията в Австралия
Търговско посредничество в Австралия
В Австралия има два вида медиация: (i) частна или (ii) приложена към съда. Съдилищата във всички австралийски юрисдикции имат правомощието да насочат страните към медиация, дори ако никоя страна не е дала съгласие за медиация, а при някои обстоятелства (които се различават в различните юрисдикции) може да има задължение за медиация. Медиациите обикновено се провеждат на принципа „без предразсъдъци“, въпреки че има ограничени изключения. Медиациите също са поверителни, въпреки че медиаторите могат да разкриват информация при определени обстоятелства. Забавянето или липсата на посредничество, или липсата на добросъвестно посредничество може да доведе до неблагоприятна заповед за разходи. Споразуменията за медиация са приложими съгласно нормалните договорни принципи.
Източник: Commercial mediation in Australia
Европейска директива за медиация
Европейската директива за медиация
През 2008 г. ЕС прие Европейската директива за медиация (2008/52/ЕО), за да насърчи приятелското уреждане на спорове, включително медиация. Директивата за медиацията, която се прилага за трансгранични спорове, предвижда, че държавите-членки трябва да предвидят споразуменията, постигнати чрез медиация, да бъдат изпълними чрез механизъм по техен избор. След това тези споразумения са изпълними в други държави-членки съгласно законодателството за изпълнение на съдебните решения. Директивата не налага задължение на страните да извършват медиация, нито налага санкции за липса на медиация, но насърчава медиацията, например Директивата дава право на съдията да покани страните за медиация. Рядкото използване на медиация доведе до рестартиране на директивата, което завърши с приемането на резолюция, предлагаща държавите-членки да насърчават допълнително медиацията.
Източник: The European Mediation Directive
Медиацията в Белгия
Търговско посредничество в Белгия
Страните по договора могат да се договорят за медиация преди или след възникване на спор. Белгийското законодателство признава три вида медиация: (i) извънсъдебна медиация; (ii) съдебна медиация; и (iii) изцяло доброволна медиация. По принцип медиацията е доброволна, но при някои обстоятелства съдът може да разпореди страните да медиират или определени ситуации може да изискват медиация преди започване на съдебно производство. Изготвените документи и изявленията, направени по време на медиацията, са поверителни и всички трети страни, призовани като свидетели или експерти, са обвързани от задължението за поверителност. Споразуменията за спогодба след медиация се ратифицират от съда или се изпълняват като договори.
Източник: Commercial mediation in Belgium
Медиацията във Франция
Търговско посредничество във Франция
Видовете медиация, приложими за търговски спорове, са (i) медиация по съдебен ред и (ii) медиация въз основа на договор, като и двете изискват съгласието на страните. Няма общо задължение за медиация, въпреки че медиацията се насърчава все повече от съдиите и законодателството. При медиация, разпоредена от съда, съдията остава ангажиран с въпроса и може да разпореди необходимите мерки. Медиаторът има задължението да полага максимални усилия за успешно приключване на медиацията. Няма неблагоприятни последици за разходите при липса на посредничество. Медиациите са поверителни с определени изключения. Споразуменията за уреждане се изпълняват или като договори, или чрез процес на съдебно признаване, при условие че съдържанието им не противоречи на френския обществен ред.
Източник: Commercial mediation in France
Медиацията в Германия
Търговско посредничество в Германия
Медиацията може да бъде инициирана от страните или предложена от съда. Освен ако не е уговорено в договора, няма задължение за посредничество и няма да има разпореждане за неблагоприятни разходи при неспазване на това. Законодателството обаче насърчава медиацията, като изисква в исковата молба да се посочва дали страните са се опитвали да медиират и като дава на съдилищата правомощието да намаляват съдебните такси, когато спорът е уреден чрез медиация. Медиациите са поверителни с някои изключения. Споразуменията за уреждане могат да бъдат изпълнени като договори или актове или могат да бъдат незабавно изпълними чрез специална процедура. От медиаторите се изисква редовно обучение.
Източник: Commercial mediation in Germany
Медиацията в Италия
Търговско посредничество в Италия
Медиацията е задължителна преди завеждане на иск във връзка с определени спорове, включително застрахователни и финансови споразумения. Медиаторът има задължението да положи максимални усилия да помогне на страните да постигнат споразумение и, ако споразумение не бъде постигнато, медиаторът може да изготви предложение за споразумение. Ако страните не успеят да постигнат споразумение, това може да доведе до неблагоприятни разноски в производството. Общото правило е, че загубилата страна плаща разходите на спечелилата страна, но ако решението на съдията е ефективно същото като предложението на медиатора, което спечелилата страна е отхвърлила, тази страна може да не възстанови своите разходи.
Източник: Commercial mediation in Italy
Медиацията в Люксембург
Търговско посредничество в Люксембург
Има два вида медиация по граждански и търговски дела: (i) договорна медиация (предложена от страните) и (ii) съдебна медиация (предложена от съдията). Освен ако не е договорено договорно, няма задължение за медиация, но съдът може да предложи медиация и определени правни разпоредби за насърчаване на медиацията. Липсата на посредничество не води до неблагоприятни разходни последици. Медиацията е поверителна. Споразуменията за споразумения се изпълняват като договори, но и двете споразумения за споразумения, сключени в Люксембург (независимо дали са местни или трансгранични), могат да бъдат признати и изпълними от председателя на окръжния съд.
Източник: Commercial mediation in Luxembourg