Изводите и препоръките в тази секция са насочени към осигуряване на широкото участие на структурите на гражданското общество и СИП в политиките за подкрепа и развитие на художествените занаяти в Пловдивска и Смолянска области.
Поради спецификата си занаятчийските производства изпитват затруднения да се впишат в съвременния начин на живот, в модерните техники за културна социализация, маркетинг и продажби. Необходимо е да бъде променена средата, нормативната и правната уредба така, че да им бъдат дадени нови възможности, като ги поставя в нов контекст.
Европейските страни се отличават със системни и дългогодишни общи и синхронизирани действия в редица области, сред които са и дизайнът, занаятите, изкуствата и технологиите.
Един от твърдо установените подходи е свързването на занаятите със сродни области, които изискват и развиват специфични умения. Така поставянето им в по-широк контекст им дава повече възможност за грижа и признание от страна на обществото и ги свързва пряко с нуждите от изграждане на познание и способност за решаване на проблеми в съвременния живот.
Това зависи от много неща. Например, доколко самото общество наистина се е променило, състоянието на партии и публичност, чрез които промяната стига до политика и институции, степента на желание на хората да настояват пред властта и изискват промяна, качеството и състоянието на самите институции и т.н.
Ако съществува изолация на институциите от обществото, то не може за бъде и моделирано от възникващите тенденции и нагласи вътре в самите социални групи.
Това е нашата мотивация да създадем този отворен компендиум за политиките, регулиращи художествените занаяти и необходимите стъпки за демократично взимане на решения в тази сфера.