Осигуряване на широкото участие на структурите на гражданското общество и СИП в политиките за подкрепа на производителите на уникални, автентични, домашни кулинарни продукти и напитки при пазарната реализация на техните производства (европейски институции за географски означения, възможности за включване в депата, европейска платформа за граждански дебат в селското стопанство, липсват национални и местни цифрови форуми, политики за организиране на фермерски пазари, без граждански диалог)
Изводите и препоръките в тази секция са насочени към осигуряване на широкото участие на структурите на гражданското общество и СИП в политиките за подкрепа на производителите на уникални, автентични, домашни кулинарни продукти и напитки при пазарната реализация на техните производства - политики за присъждане на европейски географски означения; регионални означения за произход; нормативна наредба на домашните производства; организиране на фермерски пазари и др.
В сферата на производството на храни и напитки съществува отчетливо изявен (както гласен, така и негласен) обществен дебат за полезните и вредните за здравето компоненти на техните производства. Особено силна е потребителската дискусия „за“ и „против“ индустриализираното производство на храни и толерирането на домашните, екологично чисти и основани на естественото биоразнообразие производства.
През последното десетилетие сме свидетели на множество промени в нагласите на все повече хора към техния начин на живот, хранене и здраве. Изходната им точка е общо усещане за кулминация на различни процеси, които носят все повече рискове и проблеми.
Това зависи от много неща. Например, храните са прекалено индустриализирани, задръстени от изкуствени елементи и твърде отделени от естествената среда на растеж и производство.
Природната среда се приема като необратимо накърнена, а климатичните промени се считат за вече безконтролни и с потенциал да разрушат ключови опори на живота в обозримо бъдеще.
Все повече хора са на мнение, че медицината се е отдалечила твърде далеч от пациента и го е превърнала в мишена на безогледна химическа атака.
В допълнение, най-различни изследвания през последните години стигат до изводи за рязко нарастване на нивата на стрес, неспокойствие и различни психични разстройства. Самотата в много държави е вече обявена за епидемия.
Въпросът за основанията на всички тези промени в мисленето е прекалено сложен и едва ли може да бъде даден от един или няколко души. Но това, че тези променени нагласи се срещат сред все повече хора и вече влияят върху политика и управление, е извън съмнение.
Това зависи от много неща. Например, доколко самото общество наистина се е променило, състоянието на партии и публичност, чрез които промяната стига до политика и институции, степента на желание на хората да настояват пред властта и изискват промяна, качеството и състоянието на самите институции и т.н.
Ако съществува изолация на институциите от обществото, то не може за бъде и моделирано от възникващите тенденции и нагласи вътре в самите социални групи.
Това е нашата мотивация да създадем този отворен компендиум за политиките, регулиращи производството на храни и напитки и необходимите стъпки за демократично взимане на решения в тази сфера.